Bardzo udana konferencja szkoleniowa dla trenerw grup młodzieżowych
Dodane przez Admin dnia 21-02-2009 09:54:14
Bohuslav Panik 
W piątek 20 lutego w ramach  programu „Dobre praktyki trenerskie – polsko-czeska wymiana doświadczeń” współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego odbyła się konferencja szkoleniowa dla trenerów grup młodzieżowych. Organizatorami tego bardzo udanego szkolenia byli: KP Unia Racibórz oraz Wydział Szkolenia Podokręgu Racibórz. W spotkaniu uczestniczyli oprócz prelegentów: Bohumila Panika z Banika Ostrava, dr Władysława Szyngiery i Sławomira Kozła z Wydziału Sędziowskiego zaproszeni goście: wiceprezydent Miasta Raciborza Ludmiła Nowacka, złoty medalista z Monachium Hubert Kostka oraz Anatol Muszała trener, który w latach 60-tych prowadził Unię Racibórz w I lidze.  

Treść rozszerzona
Bohuslav Panik 
W piątek 20 lutego w ramach  programu „Dobre praktyki trenerskie – polsko-czeska wymiana doświadczeń” współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego odbyła się konferencja szkoleniowa dla trenerów grup młodzieżowych. Organizatorami tego bardzo udanego szkolenia byli: KP Unia Racibórz oraz Wydział Szkolenia Podokręgu Racibórz. W spotkaniu uczestniczyli oprócz prelegentów: Bohumila Panika z Banika Ostrava, dr Władysława Szyngiery i Sławomira Kozła z Wydziału Sędziowskiego zaproszeni goście: wiceprezydent Miasta Raciborza Ludmiła Nowacka, złoty medalista z Monachium Hubert Kostka oraz Anatol Muszała trener, który prowadził Unię w latach 60-tych w I lidze.  


W auli PWSZ z uwagą śledzili ciekawe wystąpienia licznie przybyli trenerzy i działacze okolicznych klubów piłkarskich, a nawet przedstawiciele kadry trenerskiej z województwa opolskiego.

Jako pierwszy głos zabrał dr Władysław Szyngiera
członek Wydziału Szkolenia PZPN,  Kierownik Zakładu Piłki Nożnej AWF w Katowicach oraz  Instytut Kultury Fizycznej PWSZ w Raciborzu. Mówił na temat Roli koordynacyjnych zdolności motorycznych  w szkoleniu dzieci i młodzieży w piłce nożnej. Oprócz informacji teoretycznych na ten temat, które pozwoliły uczestnikom spotkania odświeżyć i pogłębić wiedzę z omawianej tematyki przedstawił w formie prezentacji multimedialnej ciekawe przykłady ćwiczeń kształtujących koordynację ruchową. 

dr Szyngiera
 

Drugim prelegentem był Sławomir Kozioł z Wydziału Sędziowskiego, który wystąpił w zastępstwie chorego Zdzisława Matusiaka. Tematem jego wystąpienia były Nowości dotyczące interpretacji przepisów i sędziowania meczów mistrzowskich  ze szczególnym uwzględnieniem oceny zagrania piłki ręką. Prezentacja składająca się z 15 kontrowersyjnych sytuacji wywołała wiele dyskusji wśród zgromadzonych trenerów i działaczy. Obserwując materiał filmowy dotyczący każdej z omawianych sytuacji prowadzący uzasadniał decyzję jaką ma podjąć sędzia w każdej z nich. 

Sławomir Kozioł


Na samym końcu wystąpił nasz gość z Czech trener  Bohumil Páník. Jest to dobrze znany w Polsce trener. Pracował  w Lechu Poznań, Miedzi Legnica i Pogoni Szczecin. Obecnie razem z Wernerem  Ličką koordynuje pracę wszystkich grup młodzieżowych w Baniku Ostrava. W swoim bardzo ciekawym wystąpieniu przedstawił System szkolenia dzieci i młodzieży w Czechach  na przykładzie klubu FC Baník Ostrava.

Zaznaczył wyraźnie, że właściwa praca w grupach młodzieżowych pozwala na wprowadzenie do kadry I ligowego Banika corocznie kilku zawodników oraz jest poważnym zastrzykiem finansowym dla klubu po przejściu wyróżniających się piłkarzy do innych renomowanych klubów. Nazwiska takich piłkarzy jak: Marek Jankulovski, Milan Baros, Tomas Galasek czy Pavel Srnicek wszyscy piłkarscy kibice doskonale znają, a pierwsze piłkarskie kroki stawiali właśnie w Baniku.  Trener Panik przedstawił też filozofię klubu do której muszą się dostosować wszyscy pracujący w Baniku trenerzy. Powoduje to, ze wszystkie grające w klubie drużyny stosują taki sam systemem gry jak drużyna seniorów co sprawia, że po przejściu do pierwszej drużyny nie mają już z tym żadnego problemu. Nasz gość przedstawił też siatkę zajęć jaka mają młodzi piłkarze w ich klubie. Co ciekawe w 7 godzinach, które mają w ramach zajęć szkolnych w klasach sportowych nie ma typowych zajęć piłkarskich. Są za to zajęcia gimnastyczne, ogólnorozwojowe oraz gry zespołowe uzupełniające takie jak: koszykówka, siatkówka czy odpowiednik naszego  unihokeja. Natomiast w trakcie zajęć popołudniowych, które odbywają się już w klubie główny akcent kładzie się na zajęcia z piłkami. Trener Panik przedstawił też w formie filmów fragmenty takich zajęć i przykłady ćwiczeń do praktycznego wykorzystania. 

Bohumil Panik


Na koniec  wiceprezes Podokregu Racibórz i szef Wydziału Szkolenia Janusz Gałązka w imieniu organizatorów podziękował prelegentom za ich interesujące wystąpienia. Zapowiedział też, że w pod koniec kwietnia odbędzie się na stadionie OSiR druga część tym razem praktyczna z udziałem jednej z grup młodzieżowych Banika Ostrava.